W tym roku chcę zadbać o hojność serca. Mam na to 7 sposobów

„Każdy akt hojności zmienia bieg czyjegoś życia, a tym samym rozwój historii ludzkości”.

 

Być może nie jesteś zwolennikiem robienia noworocznych postanowień, ale założę się, że przydałoby ci się kilka lepszych nawyków. Wszystkim nam by się one przydały. Kiedy budujemy lepsze nawyki, stajemy się lepszymi ludźmi. A jednym z najbardziej zmieniających życie nawyków jest stawanie się bardziej hojnym.

Hojność to coś więcej niż rozdawanie pieniędzy i dóbr. To dawanie więcej z siebie – na wiele sposobów. To postawa i usposobienie serca.

Bycie hojnym leży u podstaw bycia człowiekiem i jest bardziej kluczowe dla budowania kultury, niż nam się wydaje. W swojej książce The Generosity Habit autor bestsellerów Matthew Kelly mówi, że „każdy akt hojności zmienia bieg czyjegoś życia, a tym samym rozwój historii ludzkości”.

W czasach, gdy strach i izolacja zdobyły przewagę w życiu, wybór bycia hojnym może być jednym z najlepszych sposobów, aby zacząć uzdrawiać siebie i nasze społeczności.

 

Oto kilka sposobów na to, by stać się bardziej hojną osobą w tym roku.

1. JEDEN GEST HOJNOŚCI KAŻDEGO DNIA

Jeśli zobowiążesz się do małego przejawu hojności każdego dnia, stanie się to twoim nawykiem. Niech to będzie coś małego, prostego: komentarz, gest, akt miłości.

 

2. OFIARUJ SŁOWA, KTÓRE BUDUJĄ INNYCH

Postaraj się częściej komplementować swoich bliskich, mówić łagodnym tonem, oferować zachętę i słowa wdzięczności.

 

3. UŁATWIAJ SOBIE KONSEKWENTNE DAWANIE

Wspieranie organizacji, ludzi i inicjatyw, w które wierzymy, jest łatwiejsze, gdy pomyślimy o tym z wyprzedzeniem. Trzymanie gotówki w portfelu, kiedy jesteśmy poza domem, oraz ustawienie automatycznych płatności pomoże sprawić, że dawanie pieniędzy przebiegnie bez stresu. Ważne: żadna kwota nie jest zbyt mała!

 

4. NADAJ PRIORYTET RELACJOM

Jak możesz stać się bardziej hojnym małżonkiem, przyjacielem, córką, synem, kolegą, sąsiadem? Może poświęcisz więcej czasu na słuchanie? Ofiarujesz komuś więcej uwagi? Albo dotrzesz do ludzi, których nie widujesz regularnie?

 

5. BĄDŹ BARDZIEJ PRZYJAZNY I PAMIĘTAJ O SWOICH MANIERACH

Nie trzeba wiele wysiłku, aby więcej się uśmiechać, pomachać do kogoś, przepuścić przodem, pamiętać o „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”. Jest tak wiele okazji, aby wykonać małe gesty, które przynoszą duże efekty.

 

6. ZAUWAŻ, KTO POTRZEBUJE POMOCY

Kto w twoim życiu zmaga się z problemami? Może to być osoba, z którą jesteś najbliżej, może to być sąsiad, ktoś, kogo znasz z kościoła lub człowiek, którego widujesz na ulicy. Czasami wystarczy dostrzec, że dana osoba potrzebuje pomocy. Innym razem można zaangażować się w konkretną pomoc.

 

7. ZAANGAŻUJ SIĘ

Być może robisz już bardzo dużo i ten punkt wcale nie jest dla ciebie. Ale dla wielu z nas zaangażowanie się w coś jest świetnym sposobem na stanie się bardziej hojnym. Niezależnie od tego, czy jest to stowarzyszenie sąsiedzkie, szkoła, grupa, posługa w kościele czy coś online – użycz gdzieś swojej obecności i wsparcia, a przekonasz się, że otrzymasz więcej, niż dasz.

Istnieje mnóstwo sposobów, aby być bardziej hojnym. Każdy z nas jest na tyle kreatywny, że potrafi wymyślić konkretne sposoby, które mają sens w jego własnym życiu. Jeśli w nowym roku postawimy na szczodrość, przekonamy się, że nasze życie będzie o wiele bardziej znaczące i owocne. A kto by tego nie chciał?