W tym roku spotkanie młodych na Polach Lednickich odbędzie się „W Imię Ducha Świętego”

W tym roku symbolami spotkania będą kadziło z węgielkiem, świeca i krzyżyki Ducha Świętego. Młodzi proszeni są z kolei o przywiezienie opisanych woreczków z ziemią z miejsc swojego zamieszkania.

– Chcemy żeby Pola Lednickie stały się własnością młodzieży na wieki – podkreśla o. Jan Góra, twórca spotkań na Lednicy dodając, że pod Bramą Rybą znajduje się studnia, w której złożono ziemię z miejsc, gdzie Polacy ginęli śmiercią męczeńską. − Jeśli młodzi przywiozą w tym roku ziemię z jakichś szczególnych miejsc, dołożymy ją do tej, która spoczywa w tej studni – zapewnia dominikanin.

Nad Lednicą rozniesie się piękny zapach kadzidła, które jest symbolem tajemniczej obecności Ducha Świętego. Każdy też będzie mógł ten zapach zabrać ze sobą, przygotowano bowiem kilkadziesiąt tysięcy woreczków z wysuszonymi ziołami i żywicami oraz węglem, które organizatorzy proponują zapalić w domu.

Otwarcie Pól Lednickich zaplanowano o godz. 8, od 10 będzie trwała spowiedź św., w jej tracie o godz. 13 odbędzie się nabożeństwo pokutne. Na godz. 16 przewidziano Procesję Orłów, a po niej konferencję o Duchu Świętym.. Po oficjalnym rozpoczęciu o godz. 17 odbędą się kolejne części spotkania: ziemia, nabożeństwo nałożenia rąk, woda, ogień i wiatr.

− Bardzo zależy mi na tym, aby nałożenie rąk było widocznym gestem i aby to papież Franciszek wyciągnął swoje ręce nad nami. W jaki sposób to uczynić jeszcze nie wiemy, najprawdopodobniej poprosimy o przekazanie tego gestu naszym biskupom, a ich o przekazanie go księżom, którzy pochylą się nad młodzieżą – tłumaczy o. Jan Góra, twórca spotkań na Lednicy.

W międzyczasie, o godz. 19.30, odprawiona zostanie, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, Msza św. Kazanie podczas niej wygłosi Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Spotkanie zakończy wybór Chrystusa na Jedynego Pana oraz po północy przejście przez Bramę Tysiąclecia.

Jak zapewniają organizatorzy, w tym roku młodzi ludzie skupią się na umocnieniu własnego ducha. − To właśnie Duch Święty jest Tym, który umacnia, uświęca i uzdalnia do jedności – zauważa Bartłomiej Dobrzyński, rzecznik prasowy Spotkania Młodych Lednica 2000.

W organizację spotkania w tym roku zaangażowane będą siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej oraz Kanoniczki Ducha Świętego. − Siostry kanoniczki przejdą między uczestnikami spotkania z workami. Ludzie będą mogli wrzucić do nich swoje „biedy”, czyli kartki na których wypiszą jakie trapią ich smutki, z czym sobie nie radzą. One je wezmą ze sobą do klasztoru i będą się modlić w tych intencjach – wyjaśnia o. Jan Góra.

Kazimierz Hojna, wodzirej lednicki, zapewniał, że z myślą o tegorocznym spotkaniu również powstaną nowe pieśni. – Już w tym roku na Lednicy chcemy zacząć pielgrzymkę na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, stąd jedna będzie zawierała słowa: „Jezu, ufam Tobie” – tłumaczy. Nowością będzie też większa liczba wodzirejów, którzy mają 6 czerwca dotrzeć do najdalszych nawet zakątków Pól Lednickich, żeby porwać młodych do tańca.

Z kolei w połowie kwietnia ma ruszyć projekt „Lekcja lednicka”. W jego ramach Ruch Lednicki zamierza dotrzeć do każdej szkoły z propozycją przeprowadzenia lekcji religii na temat Spotkań Lednickich.

Na stronie www.lednica2000.pl trwają już zapisy do służb lednickich, m.in. porządkowych, medycznych, scholi, liturgicznych, ewangelizujących czy ochraniających spotkanie. Jutro, 25 marca o godz. 19 odbędzie się w poznańskim klasztorze ojców dominikanów spotkanie dla wszystkich nowych wolontariuszy.

W Spotkaniach Młodych Lednica 2000 do tej pory w sumie uczestniczyło ok. 2 mln osób. Wszystkie spotkania odbywające się w ciągu roku na Polach Lednickich organizuje Wspólnota Lednica 2000 działająca przy klasztorze ojców Dominikanów w Poznaniu. Oprócz Spotkania Młodych są to Lednica Dzieci, Lednica Seniora oraz Lednica Motocyklisty oraz letnie rekolekcje i co weekendowe spotkania w ramach Uniwersytetu Wiary.