Warszawa: 2 czerwca VI. Dzień Dziękczynienia

– Słowo "dziękuję" jest słowem – kluczem do rzeczywistości działania Pana Boga w naszym życiu. Na to, co stanowi Jego opiekę nad nami, człowiek odpowiada postawą wdzięczności Panu Bogu, ale i ludziom – za sprawy wielkie, narodowe, społeczne, historyczne i współczesne, ale są to też te małe "dziękuję", które wypowiadamy dziesiątki razy za sprawy w naszym życiu osobistym – tłumaczył dziś na konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że obchody Dnia Dziękczynienia odbywają się zawsze w pierwszym tygodniu czerwca, gdyż właśnie wtedy papież Jan Paweł II odbywał większość ze swoich pielgrzymek do Polski. Drugim powodem jest nawiązanie do 4 czerwca, rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, upadku komunizmu i początku wolności. – To jest bardzo ściśle związane z Janem Pawłem II i tym, co on wniósł swoją osobą, wchodząc na Stolicę Piotrową – dodał kard. Nycz.

VI Dzień Dziękczynienia rozpocznie tradycyjnie procesja, która wyruszy o godz. 8.00 z Placu Piłsudskiego w kierunku Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Będą w niej uczestniczyć rodziny z dziećmi, duchowieństwo i wspólnoty archidiecezji warszawskiej, a także przedstawiciele różnych grup zawodowych, m.in. górników, hutników i górali oraz prezydenci miast papieskich i przedstawiciele parafii, których patronem jest św. Andrzej Bobola.

W procesji niesione będą relikwie tego świętego, jednego z patronów Polski i patrona archidiecezji warszawskiej. Procesja ma nawiązywać do uroczystego powrotu jego relikwii z Rzymu do Warszawy, co nastąpiło w czerwcu 1938 r., dwa miesiące po kanonizacji Andrzeja Boboli.

Ok. godz. 9.20 procesja dotrze do Belwederu, gdzie nastąpi niecodzienne wydarzenie, nawiązujące do roku 1938, gdy ówczesny prezydent RP Ignacy Mościcki wyszedł do uczestników pochodu z relikwiami św. Andrzeja Boboli. Podczas tegorocznej procesji kard. Kazimierz Nycz i prezydent Bronisław Komorowski wspólnie powitają wiernych i przemówią do nich przed Belwederem.

Kard. Nycz w porozumieniu z ordynariuszem warszawsko-praskim abp. Henrykiem Hoserem wystosował także specjalne słowo z okazji VI Dnia Dziękczynienia. Będzie ono odczytywane w najbliższą niedzielę w kościołach archidiecezji warszawskiej.

"Będziemy dziękowali Bożej Opatrzności za świętego Andrzeja Bobolę podczas Mszy świętej oraz prosili o zgodę i jedność w naszej Ojczyźnie. Będziemy dziękowali za Rodziny Polskie i Warszawskie, a także za wszystkich darczyńców, dzięki którym widzimy dziś Świątynię przykrytą piękną kopułą. Niech to będzie nasza wielka warszawska pielgrzymka wiary i nadziei" – apeluje metropolita warszawski.

W trakcie Dnia Dziękczynienia odbędzie się zbiórka do puszek na ukończenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Kopuła świątyni jest już pokryta miedzią. Dzięki ukończeniu tych prac można przejść do kolejnych etapów budowy. Obecnie trwają m.in. prace przy elewacji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, rozbudowywana jest także Aleja Darczyńców, czyli miejsce upamiętniające osoby szczególnie wspierające budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

O godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się uroczysta Msza św. z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia, której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Gerhard Ludwig Müller, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Po Eucharystii będzie czas na wydarzenia o charakterze rodzinnym, w tym koncerty i konkursy dla dzieci i młodzieży. W tym celu o godz. 13.30 zostanie otwarte Miasteczko dla Dzieci. Wystąpią m.in. Majka Jeżowska, Krzysztof Krawczyk, Wielki Chór Małych Serc, Czerwone Gitary, Zakopower oraz orkiestry; górnicza i góralska. Będzie także możliwość zwiedzenia Panteonu Wielkich Polaków i modlitwy przy relikwiach św. Andrzeja Boboli.

O godz. 15.00 nastąpi wypuszczenie baloników z napisem "Dziękuję" do nieba.

Zabawa potrwa do godz. 21.37, kiedy to specjalną iluminacją Świątyni Opatrzności Bożej zostanie upamiętniona chwila śmierci bł. Jana Pawła II.