– Wszyscy ci, którzy mają poczucie, że brakuje im nadziei czy bezinteresownej miłości w kochaniu innych ludzi, zwłaszcza swoich wrogów, są zaproszeni przez Boga do wołania o Ducha Świętego. Człowiek bowiem sam z siebie nie jest w stanie wykrzesać takiej miłości do jakiej jest powołany. Ona jest darem samego Boga, który ofiarowuje swojego Ducha każdemu kto Go o Niego prosi i pozwala się Mu przemieniać – powiedział o. Szulc.
Zwrócił również uwagę, że Bóg nie ogranicza swojego działania tylko do czasu modlitwy ale ukazuje nam siebie także w wydarzeniach życia. – Zawsze i wszędzie trzeba być otwartym na działania Ducha Świętego, ponieważ On działa także w naszych relacjach rodzinnych, zawodowych, naszym życiu społecznym, gospodarczym i politycznym – podkreślił zakonnik. Dodał, że poznanie Chrystusa owocuje tym, że człowiek w inny sposób jest w stanie patrzeć i odczytywać wydarzenia zarówno swojego życia osobistego jak i świata, który go otacza. Zaczynamy wówczas postrzegać to co się dzieje oczami Chrystusa – tłumaczył o. Schulz.
Przez cztery tygodnie uczestnicy rekolekcji będą słuchać konferencji i wprowadzeń do medytacji, które trzy razy dziennie będą emitowane na antenie Radia Warszawa. – Doświadczenie Boga nie ma nic wspólnego z samym zdobywanie wiedzy na Jego temat, ale jest to wchodzenie z Nim w głęboką relację i poznawanie Go od wewnątrz. W związku z tym w czasie rekolekcji każdego dnia medytuje się Słowo Boże, aby to Ono nas prowadziło i przemieniało całe nasze życie – zauważył dyrektor Radia Warszawa ks. Mariusz Wedziuk.
Tegoroczne Rekolekcje będą przebiegały pod hasłem „…bo tu jest twoje życie”. Rozważania do poszczególnych dni będą oparte na Funtamencie Ćwiczeń Duchowych. – Teksty Pisma Świętego będą więc mówiły o powołaniu człowieka przez Boga, o ludzkiej godności i miłości Boga. Jeśli odkrywam gdzie są nasze korzenie i do czego jesteśmy zaproszeni wówczas o wiele łatwiej odkryć sens życia i przeżywać codzienność – powiedziała Wiktoria Wróblewska ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.
Jak przyznają organizatorzy, największym wyzwaniem stojącym przed rekolektantami będzie znalezienie czasu pośród natłoku codziennych obowiązków. – Najważniejsze to wejść w ten czas ćwiczeń duchowych z hojnością serca, czyli z otwartością na to co Pan Bóg będzie chciał dać, co będzie chciał pokazać. Nie wolno również się zniechęcać trudnościami, które mogą się pojawiać, ale każdego dnia starać się znaleźć czas na medytację – wyznała jedna ze współorganizatorek ze WŻCH Agnieszka Wiśniewska
Radiowe Rekolekcje Ignacjańskie zakończą się 7 czerwca.