Wielkanoc w telewizji, radiu i internecie

Transmisje z liturgii Triduum Paschalnego, koncerty pieśni pasyjnych, reportaże i muzyczne widowiska przygotowały stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe oraz portale internetowe.

Poniżej prezentujemy wybrane pozycje, które zainteresują wielu widzów i słuchaczy.

 

TVP

Podczas Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w szczególnie trudnym czasie pandemii, Telewizja Polska przygotowała dla widzów wyjątkową ofertę programową. Już od Wielkiego Czwartku, rozpoczynającego Triduum Paschalne, w TVP transmisje nabożeństw i Mszy Świętych oraz specjalne świąteczne koncerty. Widzowie obejrzą m.in. recital światowej sławy tenora – Andrei Bocellego, pieśni pasyjne nagrane w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na żywo z Lublina muzyczne widowisko wielkopostne #Pasja2021. W ofercie świątecznej znajdą się także premierowe, charytatywne odcinki programów i seriali.

 

TVP1

Wielki Czwartek

TRANSMISJA MSZY WIECZERZY PAŃSKIEJ Z SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NA JASNEJ GÓRZE, na żywo

godz. 18:00

 

Wielki Piątek

W JEGO RANACH UZDROWIENIE – KONCERT PIEŚNI PASYJNYCH W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ, premiera

godz. 15:45

Koncert „W Jego ranach uzdrowienie” wpisuje się w tradycję wspólnego przeżywania Triduum Paschalnego. Poprzez dobór pieśni i charakter narracji z użyciem tekstów pasyjnych z Ewangelii oddaje atmosferę duchowego wyciszenia i refleksji, umożliwiając wiernym przeżywanie Męki pańskiej. Koncert odbył się w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Usłyszymy w nim tradycyjne pieśni pasyjne, pieśni wielkopostne, śpiewane we wspólnotach religijnych i pieśni liturgiczne obecne w nabożeństwach wielkopostnych kościoła katolickiego. Wystąpią: Piotr Cugowski, Maciej Miecznikowski, Olga Szomańska, Beata Bednarz, Mietek Szcześniak, Tullia. Towarzyszyć im będzie orkiestra pod kierunkiem Adama Skrzypka, Męski zespół muzyki cerkiewnej IKOS i Chłopięcy Chór Narodowego Forum Muzyki. Narratorem koncertu będzie Artur Żmijewski. Reżyseria: Beata Szymańska.

TRANSMISJA LITURGII MĘKI PAŃSKIEJ Z SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NA JASNEJ GÓRZE, na żywo

godz. 18:00

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem wnosi się przed ołtarz. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować.

DROGA KRZYŻOWA Z UDZIAŁEM PAPIEŻA FRANCISZKA – TRANSMISJA Z WATYKANU, na żywo

godz. 20:55

Droga Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka ponownie odbędzie się na placu św. Piotra. Z powodu pandemii przeniesiono ją z Koloseum. Rozważania przygotowane zostały przez skautów z Umbrii oraz dzieci i młodzież z jednej z rzymskich parafii. Rozważaniom towarzyszyć będą specjalne rysunki przygotowane przez dzieci z dwóch rzymskich domów opieki.

 

Wielka Sobota

TRANSMISJA LITURGII WIGILII PASCHALNEJ Z SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NA JASNEJ GÓRZE, na żywo

godz. 18:00

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. W sobotę wieczorem w Kościele katolickim rozpoczyna się liturgia światła.

ORĘDZIE ABP. ADAMA SZALA NA WIELKANOC, premiera

godz. 20:00

Każdego roku z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, hierarcha Kościoła katolickiego zwraca się do Polaków w kraju, jak i żyjących poza granicami Polski ze specjalnym orędziem. Tak będzie i w tym roku. W Wielką Sobotę abp Adam Szal skieruje do wiernych swoje słowa.

 

Niedziela Wielkanocna

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH, na żywo

godz. 07:00

WIELKANOCNY KONCERT DOBREJ NADZIEI, premiera

godz. 09:05, cz. 1, godz. 12:40, cz.2

„Wielkanocny Koncert Dobrej Nadziei” jest muzycznym przedsięwzięciem wpisującym się wymową i atmosferą Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w czas nadziei i radości. Na repertuar koncertu składają się utwory z optymistycznym przesłaniem, ku pokrzepieniu, w szczególnym czasie pandemii. Do udziału w koncercie zaproszono wielu uznanych wykonawców, reprezentujących różne pokolenia i różne muzyczne style: Alicję Majewską, Alicję Węgorzewską, Piotra Cugowskiego, Staszka Karpiel-Bułecka, Roksanę Węgiel, zespół Pectus, Andrzeja Lamperta, Alicję Tracz, Piotra Kupichę i Viki Gabor. Artystom towarzyszyć będą chóry: Małe TGD i TGD, Sound’n’Grace, Gospel Rain. W trakcie dwuczęściowego koncertu widzownie poznają historie osób dotkniętych przez los, którym udało się pokonać trudności. Otrzymali oni szansę, której dają świadectwo: wierzą, że tak jak Mesjasz pokonał śmierć, tak im udało się przezwyciężyć chorobę czy zwątpienie, a my wszyscy pokonamy trudy otaczającej codzienności. Te krótkie „human stories” mają być przykładem odrodzenia, tchnąć promyk nadziei i pokazać, że w obliczu śmierci i trudnych sytuacji życiowych wszyscy jesteśmy równi. Koncert poprowadzą Ida Nowakowska-Herndon i Tomasz Wolny.

Reżyseria: Bolesław Pawica

MSZA ŚWIĘTA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO URBI ET ORBI – TRANSMISJA Z WATYKANU, na żywo

godz. 09:55

Msza Zmartwychwstania Pańskiego z Watykanu odprawiana przez papieża Franciszka. Ojciec Święty udzieli też specjalnego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”.

CUD ŻYCIA – KONCERT WIELKANOCNY, premiera

godz. 21:15

W Niedzielę Wielkanocną, 4 kwietnia o godz. 21:15 specjalnie dla widzów Telewizji Polskiej „Cud Życia – Koncert Wielkanocny” w wykonaniu Andrei Bocellego – artysty światowej sławy, uwielbianego i cenionego tenora oraz kompozytora. Andrea Bocelli, zaprezentuje widzom Telewizji Polskiej utwory ze swojej najnowszej płyty „Believe”, z przesłaniem miłości i nadziei, ale również treści nawiązujące do najważniejszych wartości, jakimi są wiara, rodzina oraz ludzkie życie. Nie zabraknie także utworów, dzięki którym Andrea Bocelli zdobył sławę międzynarodową, takich jak: „Time To Say Goodbye”, czy „Perfect Symphony”, którą Andrea Bocelli wykona wspólnie z synem Matteo – podobnie jak „Fall on me”. Matteo Bocelli, który talent wokalny odziedziczył po ojcu, zaśpiewa utwór „Sogno”.

 

Poniedziałek Wielkanocny

MIĘDZY ZIEMIĄ A NIEBEM – WYDANIE ŚWIĄTECZNE, na żywo

godz. 11:50

W programie podajemy najświeższe informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie, przypominamy o ciekawych wydarzeniach kościelnych i społecznych. Przedstawiamy także aktualne wydarzenia z życia Stolicy Apostolskiej.

REGINA COELI – WIELKANOC, na żywo

godz. 12:00

Transmisja modlitwy Regina Coeli pod przewodnictwem papieża Franciszka. Jest to modlitwa maryjna odmawiana w miejsce modlitwy Anioł Pański w okresie wielkanocnym – od Wigilii Paschalnej do niedzieli Zesłania Ducha Świętego włącznie. W tym roku Zesłanie Ducha Świętego przypada 23 maja 2021 r.

 

POLSKIE RADIO

PR I

W Programie 1 Polskiego Radia będzie można słuchać nabożeństw Triduum Paschalnego oraz mszy w Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Będą one transmitowane z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.

Wielki Czwartek, godz. 18.00

Msza św. Wieczerzy Pańskiej mająca upamiętniać Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami. Mszą tą rozpoczyna się Triduum Paschalne. Wraz z rozpoczęciem mszy kończy się okres Wielkiego Postu.

Wielki Piątek, godz. 18.00

Liturgia Męki Pańskiej. Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w roku, w których nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia ma natomiast umożliwić wiernym przyjęcie komunii świętej i przypomnieć cierpienia Jezusa Chrystusa.

Wielka Sobota, godz. 20.00

W Wielką Sobotę, ostatni dzień Wielkiego Tygodnia zapraszamy do wysłuchania Orędzia Wielkanocnego, które wygłosi arcybiskup Adam Szal – metropolita przemyski. Następnie po godz. 20.05 zapraszamy na Liturgię Wigilii Paschalnej.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, godz. 9.00

Transmisja uroczystej mszy św. z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.

Polskie Radio w każdą niedzielę o 9.00 i 19.00 transmituje w Programie 1 mszę św. z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem.

 

PR II

1 kwietnia rozpoczyna się Festiwal Misteria Paschalia 2021, czyli jeden z największych przeglądów muzyki dawnej w Europie – nierozerwalnie związany z tematyką sakralną Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy. Radiowa Dwójka jest patronem medialnym wydarzenia. Transmisje codziennie na antenie Programu 2, a wybrane koncerty – w formie streamingu wideo – na stronie internetowej i Facebooku stacji.

– Tegoroczny, 18. festiwal to kontynuacja zapoczątkowanej w 2017 roku wędrówki po Europie. Zabierzemy Słuchaczy w podróż wykraczającą jednak poza granice Europy, prezentując różnorodność muzyczną i estetyczną iberyjskiego kręgu kulturowego – zarówno jego europejskie, jak i południowoamerykańskie emanacje. A to wszystko w formie pięciu wyjątkowych koncertów pasyjnych realizowanych w Polsce, Szwajcarii i Włoszech – informują organizatorzy wydarzenia z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Festiwal z powodów epidemicznych odbywa się w formule on-line, dlatego organizatorzy zachęcają do śledzenia transmisji w formie streamingu wideo na playkrakow.com. Radiowa Dwójka zaprasza na bezpłatne transmisje i retransmisje antenowe wszystkich koncertów oraz streaming wideo dwóch koncertów (w Wielką Sobotę oraz w Wielkanocny Poniedziałek) – na stronie internetowej i Facebooku.

Program transmisji w Programie 2 Polskiego Radia:

piątek, 2 kwietnia, godz. 16.00 – retransmisja koncertu otwarcia z 1 kwietnia z Ritterhaus Bubikon (Szwajcaria) pt. Cantrix. Wykonawcy: Ensemble Peregrina (CH) pod kierunkiem Agnieszki Budzińskiej-Bennett (PL). Muzyka hiszpańskich żeńskich klasztorów królewskich w Sigenie (szpitalniczki) i Las Huelgas (cysterki).

sobota, 3 kwietnia, godz. 15.00 – retransmisja koncertu z 2 kwietnia z Teatro Fraschini (Pawia, Włochy). W programie: Mattutino de’ Morti Davide Pereza – najważniejsze dzieło muzyczne XVIII wieku w Portugalii oraz antyfony Salve Regina i In paradisum deducant te angeli w opracowaniu Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego z jego Conductus funebris.

sobota, 3 kwietnia, godz. 20.00 – transmisja z Kopalni Soli „Wieliczka”: Pasiones de España; medytacyjny koncert skupiony wokół celebracji tajemnicy Wielkanocy. Wystąpią Mariana Flores (sopran) oraz Mónica Pustilnik (lutnia).

niedziela, 4 kwietnia, godz. 18.00 – transmisja z Centrum Kongresowego ICE w Krakowie: Koncert Carmina latina – muzyka polifoniczna XVI i XVII wieku z Ameryki Łacińskiej. Artyści: Mariana Flores (sopran), Leandro Marziotte (kontratenor), Emiliano Gonzalez Toro (kontratenor), Matteo Bellotto (bas), Namur Chamber Choir, Cappella Mediterranea, Leonardo García Alarcón (dyrygent).

poniedziałek, 5 kwietnia, godz. 18.00 – transmisja z Centrum Kongresowego ICE w Krakowie: Koncert finałowy Vivaldi e Handel: Arie e concerti, czyli wybór arii dwóch wybitnych kompozytorów okresu baroku. Wystąpią: Natalia Kawałek (mezzosopran), Paweł Gajewski, Marian Magiera (trąbka), Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach; Robert Bachara (prowadzenie).

 

PR III

Trójka zaprasza na spokojne, muzyczne święta, proponując słuchaczom specjalne wydania audycji i dużo muzyki niosącej ukojenie i nadzieję.

Na sam początek, w Wielki Piątek od godz. 4 rano, Mateusz Tomaszuk zaprasza na prezentację tuż przed wschodem słońca „muzyki, która skłania do przemyśleń”. Pod hasłem „120 minut wyciszenia” zabrzmią m.in. Pink Floyd, Dead Can Dance i Peter Gabriel.

Z kolei w Wielką Sobotę dwugodzinne wydanie „Audycji Podzwrotnikowej” Wojciech Cejrowski poprowadzi od godz. 10. Opowieści o ludziach i świątecznych zwyczajach Ameryki Łacińskiej będą przeplatane jak zwykle tropikalną muzyką.

Niedzielne wielkanocne śniadanie można będzie zjeść w towarzystwie Anny Popek, która od godz. 10 będzie przypominać zwyczaje, które od wieków tworzą niezapomniany klimat tych świąt.

Z kolei wieczorem w Wielką Niedzielę Trójka zaprasza na dwa wspaniałe koncerty. Retransmisji recitalu autorskiego Wojciecha Młynarskiego ze studia im. Witolda Lutosławskiego z 2000 roku będzie można wysłuchać od godz. 19. Jego piosenki nie tylko są mądrym i wnikliwym opisaniem świata wokół nas, ale także – niosą nadzieję.

Natomiast godzinę później będzie można odpłynąć wraz z charakterystycznym, kojącym głosem Gregory’ego Portera. Przypomnimy jego koncert ze studia im. Agnieszki Osieckiej z 2017 roku i to będzie jazz najwyższej próby.

Wielki Poniedziałek to… lany poniedziałek! Trójka, nawiązując do wielkanocnych tradycji, także szykuje słuchaczom prawdziwy, antenowy śmigus-dyngus! Dlatego już od godz. 8 Małgorzata Łukowska zaprasza na dwugodzinny „Trójkowy śmigus muzyczny”. Następnie, od godz. 10, aż pięciogodzinny „Trójkowy dyngus kulturalny” proponuje Piotr Łodej. A swoistym deserem i podsumowaniem będą „Wielkanocne baby” Tomasza Żądy w godz. 15-17.

 

PR IV

Radiowa Czwórka zapowiada Wielkanoc muzycznie i nastrojowo. W Wielką Sobotę w godz. 09.00-11.00 „Wielkanocna Rajza” Oli Jasińskiej, a po godz. 11.05 słuchowisko „Solaris”. W samo południe „Teatr online” Michała Piwowarka, w którym zaprosimy m.in. na rozmowę o premierze spektaklu dokumentalnego w reżyserii Jakuba Tabisza w ramach „Teatru na faktach”.

Po godz. 14.00 w audycji „Zaklinacze czasu”, którą poprowadzi Kuba Jamrozek. Dr Witold Szymborski opowie o tym, czym różni się nasz stół świąteczny od świątecznego stołu okresu średniowiecza. Zostanie też przypomniana historia jaja Faberge – najdrogocenniejszego jaja świata.

Po godz. 15.00 – 16.00 audycja „Klucz kulturowy” Justyny Majchrzak. Jak wyglądają analogowe święta – bez kupowania gotowych dań i wysyłania życzeń sms? Prowadzący sprawdzą jakie bardzo dawne zwyczaje można odnaleźć w dzisiejszych obrzędach wielkanocnych, a jakie „nowości” zostały wplecione niepostrzeżenie w to świętowanie.

Po godz. 17.00 audycja „Nie do przejedzenia” Mateusza Kulika, a w niej odpowiedzi na pytania, co jada się w różnych częściach Polski: w Małopolsce, na Śląsku czy Podhalu.

O godz. 18.00 sobotni wieczór pełen muzyki otworzy Maciej Szajkowski i jego audycja „Muzyczne Archipelagi Nadziei”. Świąteczna muzyka z całego świata, pełna optymizmu, dobrej nowiny i nadziei, z duchowym przesłaniem.

 

 

Ciekawe propozycje na czas Triduum Paschalnego i święta wielkanocne przygotował portal Stacja7.pl

W Wielki Czwartek na stronie będzie można znaleźć modlitwy za kapłanów oraz zobaczyć wywiad z abp. Grzegorzem Rysiem. Portal zachęca też do udziału we Mszy Wieczerzy Pańskiej, nawet jeżeli miałaby być ona przeżywana wirtualnie.

Na Wielki Piątek Stacja7 przygotowała „playlistę” pieśni pasyjnych i zaprasza do śledzenia transmisji Drogi Krzyżowej z Watykanu. Z kolei w Wielką Sobotę na stronach Stacji7 będzie można przeczytać m.in. o tradycjach wielkanocnych. „Można w tym dniu bezpiecznie wybrać na adorację w kościele, zadbać o ciszę i odpowiednią atmosferę w domu, a także pomodlić się tzw. Ciemną Jutrznią. Jej treść której będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej” – zachęcają dziennikarze portalu.

Niedziela Zmartwychwstania to czas radości i świętowania Zmartwychwstania Jezusa. „Jedną z jego form mogą być pieśni wielkanocne – ich playlista będzie dostępna na naszej stronie. Na Stacji7 będzie można też przeczytać dokładną analizę Ewangelii z tego dnia, a także będzie można znaleźć modlitwę, którą warto odmówić przy świątecznym stole” – czytamy w propozycjach Stacji7.

Na portalu Profeto „Wielki Tydzień ze Słowem” prowadzi znany i lubiany duet rekolekcjonistów i ewangelizatorów – o. Michał Legan OSPPE, filmoznawca i teolog z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i rzecznik prasowy Jasnej Góry oraz ks. Michał Olszewski SCJ, twórca i dyrektor Profeto i rzecznik prasowy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

W każdym odcinku „Wielkiego Tygodnia ze Słowem” zakonnicy odczytują fragment Ewangelii przeznaczony na dany dzień i komentują go zwracając uwagę, co jest w nim dla nich ważne.

Kolejne odcinki są publikowane od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Soboty na portalu Profeto.pl i emitowane w Radiu Profeto, a także w mediach społecznościowych.

Internetowe transmisje liturgii Triduum Paschalnego dostępne będą także na stronach niemal wszystkich archidiecezji i diecezji oraz na ich kanałach w mediach społecznościowych lub dzięki antenom regionalnych ośrodków TVP. Transmisje takie przeprowadzą także diecezjalne rozgłośnie radiowe.

Przykładowo, Radio Nadzieja wszystkich, którzy z różnych racji nie będą mogli uczestniczyć w liturgiach Wielkiego Tygodnia zaprasza do wysłuchania transmisji na swojej antenie. W Wielki Czwartek o godz. 10.00 transmisja Mszy Świętej Krzyżma z katedry łomżyńskiej. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej – godz. 17.00. W Wielki Piątek liturgia Męki Pańskiej – godz. 17.00. Transmisja Mszy Świętej Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę o godz. 19.00. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zapraszamy na dwie transmisje: o godz. 6.00 i o godz. 10.00. Poniedziałek Wielkanocny- godz. 10.00.

Katolickie Radio Podlasie i Diecezjalna Telewizja Internetowa Faro.TV także przygotowały program transmisji:

Wielki Czwartek, 1 kwietnia transmitować będzie z siedleckiej katedry o godz. 10.00 – Mszę Krzyżma i o 18.00 – Mszę Wieczerzy Pańskiej.

Wielki Piątek, 2 kwietnia będzie łączyć z się z siedlecką katedrą o godz. 9.00 – transmisja Jutrzni i o godz. 18.00, aby uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej.

Wielką Sobotę, 3 kwietnia o godzinie 9.00 – transmisja Jutrzni.

W sobotę, 3 kwietnia o godz. 20.00 w siedleckiej katedrze rozpocznie się Wigilia Paschalna, której przewodniczyć będzie biskup siedlecki Kazimierz Gurda i w której również będzie można uczestniczyć dzięki transmisji internetowej.

Transmisje Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania na antenie Katolickiego Radia Podlasie: godzina 6.00 – rezurekcja, godzina 18.00 – msza św.

Transmisje Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania w Faro.TV: godzina 6.00 – rezurekcja, godzina: 10.00, 12:00, 16:00, 17.00, 18.00, 19.00 – nieszpory na zakończenie Triduum Paschalnego.

Poniedziałek Wielkanocny Radio Podlasie będzie transmitować o godzinie 10.00 Mszę św. z kodeńskiego sanktuarium.

ne” opowie o rzemieślnikach XXI wieku. Jak dzisiaj wygląda ich praca, jak wygląda zderzenie tradycji z nowoczesnością, które gałęzie rzemiosła cieszą się największym powodzeniem? W drugiej części programu Damian Sikorski opowie o płytach, które były nagrywane w naturze. Jakie są efekty takich eksperymentów.