Wrocław: 16 czerwca ingres abp. Kupnego

Abp Kupny rozmawiał z abp. Gołębiewskim, który do czasu kanonicznego objęcia archidiecezji przez nowego metropolitę jest jej administratorem apostolskim. Spotkał się też z duchowieństwem i seminarzystami, rozmawiał z wrocławianami i turystami przypadkowo spotkanymi na Ostrowie Tumskim. Odwiedził wrocławską katedrę, gdzie modlił się przy grobie kard. Bolesława Kominka.

W najbliższą niedzielę 26 maja, w parafiach archidiecezji wrocławskiej zostanie odczytany komunikat abp. Gołębiowskiego. Zaprasza on diecezjan do licznego udziału w uroczystym ingresie abp. Kupnego. „Zamanifestujmy w ten sposób nasze przywiązanie do wiary, do Kościoła, do naszej archidiecezji, a przede wszystkim do osoby nowego Arcypasterza” – zaapelował do wiernych.

Ponadto, znaczna część komunikatu zawiera podziękowania, jakie abp Gołębiewski skierował do swoich współpracowników. „Benedykt XVI – rezygnując z urzędu biskupa Rzymu – powiedział, że nie odchodzi od krzyża, ale będzie przy nim obecny w inny sposób. Ja też nie odchodzę, ani was nie pozostawiam, ale będę obecny wśród was przez moją wdzięczną pamięć i modlitwę w waszej intencji” – zapewnił przechodzący na emeryturę hierarcha.

„Siłą naszą niech będzie wiara, motorem naszych działań niech będzie nadzieja, a wszystko, co stanowi treść naszego życia, niech ogarnia i rozpala miłość. Idziemy naprzód pod przewodnictwem nowego Pasterza – podejmując dzieło Nowej Ewangelizacji – ze świadomością, że pośród nas jest Zmartwychwstały Pan” – podkreślił abp Gołębiewski.

Abp Gołębiewski kierował archidiecezją wrocławską w latach 2004-2013. Jego następcą papież Franciszek mianował 18 maja dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej Józefa Kupnego.