Marsz Mężczyzn to oddolna inicjatywa gromadząca wrocławian, wyłącznie mężczyzn, którzy chcą zamanifestować swoje przywiązanie do ewangelii i wartości z niej wypływających. Tegoroczna edycja, jak wyjaśniają organizatorzy, odbędzie się pod hasłem „Synowie miłosierdzia”. Hasło nawiązuje do synostwa, relacji nieodłącznej dla każdego mężczyzny oraz nadchodzącego Roku Miłosierdzia, ogłoszonego przez papieża Franciszka.
Marsz poprzedzi Msza św. o godz. 13.30 w kościele garnizonowym pw. św. Elżebiety we Wrocławiu. Eucharystii będzie przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.
Podczas Eucharystii mężczyźni będą się modlić o swoje rodziny i miasto Wrocław, a także wysłuchają dedykowanej dla męskiego grona homilii.
Marsz Mężczyzn odbędzie się we Wrocławiu już po raz szósty. Dotychczas wydarzenie gromadziło ok. 300-500 katolickich mężczyzn dających w ten sposób wyraz swojej wiary i oddania Chrystusowi.
W marszu najliczniejszą grupę stanowi pokolenia ojców 30- i 40-latków, licznie włączają się dziadkowie, a także nie brakuje mężczyzn najmłodszych. Marsz jest okazją do zapoznania się, w duchu jedności, mężczyznom z wielu wrocławskich parafii i związanym z różnymi środowiskami żywej wiary.
Organizatorzy zachęcają do licznego udziału. Jak wyjaśniają, chodzi o siłę eksponowania wartości i poglądów wynikających z ewangelii, którą zwiększa duża liczba maszerujących.
Tegoroczny marsz przejdzie pod hasłem „Synowie miłosierdzia”. Hasło nawiązuje do faktu, że każdy mężczyzna, także ojciec i dziadek, jest jednocześnie synem, który czerpał z dorobku poprzednich pokoleń. Relacja synostwa powinna przypominać o Bogu Ojcu i całym duchowym dziedzictwie, jakie od Niego otrzymał każdy mężczyzna. Miłosierdzie z kolei to wspaniały przymiot Boga, warty odkrywania i doświadczania wciąż na nowo. Jednocześnie stanowi ono nawiązanie do ogłoszonego przez papieża Franciszka, zbliżającego się wielkimi krokami Roku Miłosierdzia. Przypomnijmy, że w 2002 r. papież Polak zawierzył, w Krakowie – Łagiewnikach, Bożemu Miłosierdziu cały świat.
Marsz jest głośnym i stanowczym świadectwem wiary. W trakcie przemarszu głoszone są krótkie konferencje, skandowane hasła, wznoszone przy dźwięku bębnów okrzyki i śpiewy. Uczestnicy zatrzymają się w Rynku aby wysłuchać krótkiego orędzia. Jest ono przygotowane przez jednego z uczestników, a dotyczy hasła marszu oraz obecnych wyzwań dla mężczyzn wiary. Mężczyźni ponownie zatrzymają się w Rynku na krótką modlitwę za miasto.
Marsz zakończy się pod Kościołem Garnizonowym, gdzie po krótkiej modlitwie pasterskiego błogosławieństwa udzieli bp Andrzej Siemieniewski. Na koniec, dla chętnych, przewidziano dodatkowy czas na spotkanie integracyjne przy kawie z panelem dyskusyjnym na temat idei Marszu Mężczyzn.