Zagubiony w świątyni

Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 19 marca 2024, Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

 

Tekst: Łk 2, 41-51

Prośba: o łaskę odnajdywania Pana w swojej codzienności

 

Myśli pomocne rozważaniu:

  • Wyobraź sobie scenę, gdy Jezus rozmawia w świątyni, z uczonymi w Piśmie. Czuje się tam jak u siebie, jak w domu. A ty? Jak czujesz się w Kościele?
  • Możesz sobie wyobrazić dużą grupę ludzi wracających z  Jerozolimy. Modlitwy, rozmowy, gwar… . Łatwo w takim miejscu stracić kogoś z oczu. Przydarzyło się to też Józefowi i Maryi. Stracili z oczu swojego Syna. Co czuli? Łatwo można stracić z oczu Jezusa w codziennym zabieganiu, wśród problemów i pośpiechu. Może i tobie to się zdarza. Może już dłuższy czas zupełnie o Nim nie myślisz, i nawet nie odczuwasz Jego braku? A może znasz takie doświadczenie z przeszłości? Poszukaj w swoim życiu takich momentów „zagubienia” Jezusa.
  • Najpierw szukali wśród znajomych i krewnych. Niestety bezskutecznie. Wtedy zdecydowali się wrócić do Jerozolimy, w miejsce gdzie ostatnio Go widzieli, tam go znaleźli. Jeśli poczujesz, że twoja więź z Jezusem rozluźniła się, że jakoś Go zagubiłeś, wróć do swojej „Jerozolimy”, to znaczy do miejsca, do czasu, gdzie ostatnio doświadczyłeś głębokiego spotkania z Nim. Tam Go odnajdziesz. Przypomnij sobie takie swoje „Jerozolimy” do których możesz wrócić szukając Jezusa. Może to będą jakieś rekolekcje? Głęboko przeżyta Msza święta lub modlitwa? Spotkanie Go w drugim człowieku?
  • Wrócił z nimi do Nazaretu. Czyli do ich powszedniego życia. Czasem mamy pokusę szukać Go w rzeczach nadzwyczajnych. A On przychodzi tam, gdzie na co dzień żyjemy, pracujemy, odpoczywamy. Czy chcesz zaprosić Pana do swojej „szarej” codzienności? Opowiedz Mu o swoich uczuciach.

 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia.