Znamy miejsce pochówku bp. Dyczkowskiego i bp. Stankiewicza

Uroczystości pogrzebowe emerytowanego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego – Adama Dyczkowskiego i emerytowanego dziekan Trybunału Roty Rzymskiej – bp. Antoniego Stankiewicza. Ciała biskupów spoczną 26 stycznia w krypcie gorzowskiej katedry.

Dzień wcześniej w samo południe odbędzie się Msza św. żałobna w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze dla duchowieństwa i wiernych świeckich z południowej części diecezji. Będzie jej przewodniczył bp Tadeusz Lityński, a homilię wygłosi bp Stefan Regmunt. w intencji śp. bp. Adama Dyczkowskiego. Tego samego dnia Msze św. żałobna o godz. 20.00 w intencji zmarłych biskupów zostanie odprawiona w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.

Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 26 stycznia Mszą św. o godz. 11.00 w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. Liturgii będzie przewodniczył abp Andrzej Dzięga (metropolita szczecińsko-kamieński), a homilię wygłosi bp Paweł Socha. Po Mszy św. trumny kondukt pogrzebowy przejedzie w asyście policji do katedry gorzowskiej i tam nastąpi złożenie ciał biskupów w krypcie katedralnej.

Ponadto we wtorek 26 stycznia o godz. 11.00 w sanktuariach w Rokitnie i w Grodowcu będą odprawiane Msze św. w intencji Zmarłych.

Przypomnijmy, że emerytowany dziekan Trybunału Roty Rzymskiej – bp Antoni Stankiewicz zmarł 4 stycznia, a emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski – bp Adam Dyczkowski zmarł 10 stycznia.

Sylwetki obu biskupów w specjalnym komunikacie przypomniał w minioną niedzielę bp Tadeusz Lityński. „Rządy w diecezji objął 19 lipca 1993 r. Ingres do katedry gorzowskiej odbył 5 września, a do konkatedry w Zielonej Górze – 12 września tegoż roku. Jako biskup diecezjalny wspierał aktywność wiernych świeckich poprzez promocję stowarzyszeń katolickich, a zwłaszcza Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Na czas jego posługi przypadły istotne wydarzenia w życiu diecezji, takie jak obchody 50-lecia polskiej administracji kościelnej w Gorzowie Wlkp. (1995 r.), wizyta papieża Jana Pawła II (1997 r.), rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty (2002 r.) oraz 1000-lecie śmierci pierwszych męczenników Polski w Międzyrzeczu (2003 r.)” – czytamy w słowie bp. Lityńskiego.

Natomiast śp. bp Antonii Stankiewicz od 1969 r. był kancelistą w Rocie Rzymskiej, a w 2004 r. został dziekanem tego trybunału. „Był światowej klasy znawcą prawa kanonicznego i autorem ważnych prac naukowych. Specjalizował się w prawie małżeńskim, procesowym i historii prawa. Wykładał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz w papieskich uczelniach w Rzymie: Uniwersytecie Gregoriańskim, Uniwersytecie Krzyża Świętego i Uniwersytecie Urbaniańskim” – czytamy w komunikacie.