8 argumentów za tym, że św. Józef był świetnym mężem

Św. Józef wiernie chronił i opiekował się Maryją, uznając Jej czystość i wyjątkową rolę jako Matki Bożej. Jego niezachwiane zaangażowanie w jej dobro odzwierciedla najwyższy szacunek i honor, jakim ją darzył.

 

Nie da się tak naprawdę wiedzieć, co dzieje się w czyimkolwiek małżeństwie. Ale związek Maryi i Józefa z pewnością był dopasowaniem stworzonym w niebie.

Ponieważ marzec jest poświęcony św. Józefowi, pomyśleliśmy, że byłoby wspaniale – i zabawnie – rozpoznać niektóre z jego cnót jako męża, aby zainspirować innych współczesnych mężów.

Oczywiście nie wiemy, czy św. Józef był przez cały czas mężem idealnym (choć podejrzewamy, że mógł być), ale z pewnością sytuacja, w jakiej się znalazł sprawiła, że wydawał się być idealnym małżonkiem. Przyjrzyjmy się niektórym cechom Józefa, które pozwalają nam myśleć, że był mężem, którego warto podziwiać i naśladować.

 

Uosobienie cierpliwości

Św. Józef miał cierpliwość świętego – dosłownie! Wyobraź sobie życie z kimś tak czystym i cnotliwym jak Maryja. Podążanie za Bożym planem i wspieranie żony podczas prób i udręk musiało wymagać niewiarygodnej cierpliwości.

 

Niezwykła złota rączka

Św. Józef nie tylko miał umiejętności zbudowania domu godnego Króla Królów, ale prawdopodobnie tworzył też całkiem fajne meble. Maryja prawdopodobnie miała najbardziej stylowy i solidny stół jadalny w Nazarecie!

 

Mistrz dyskrecji

Św. Józef był uosobieniem dyskrecji. Pomimo cudownych okoliczności poczęcia Jezusa, strzegł tajemnicy Maryi, okazując niesamowity szacunek dla Niej i Jej boskiego powołania.

 

Dostawca i obrońca

Jako głowa Świętej Rodziny św. Józef pilnie dbał o fizyczne i emocjonalne potrzeby Maryi. Niestrudzenie pracował, aby zapewnić im bezpieczeństwo, utrzymanie i wygodę, ucieleśniając cnoty odpowiedzialności i bezinteresowności.

 

Wzór pokory i posłuszeństwa

Św. Józef z pokorą przyjął wolę Bożą i posłusznie za nią podążał, nawet jeśli oznaczało to stawianie czoła wyzwaniom i niepewności. Jego pokora pozwoliła mu wspierać Maryję w jej wyjątkowym powołaniu, nie zabiegając o uznanie i chwałę dla siebie.

 

Ekspert w podróży

Niezależnie od tego, czy była to podróż do Betlejem na spis ludności, czy ucieczka do Egiptu, aby uniknąć gniewu Heroda, Święta Rodzina była w dobrych rękach. Józef prawdopodobnie też miał dobre wyczucie kierunku — GPS nie był potrzebny, gdy na przykład prowadził osła!

 

Nauczyciel i wzór do naśladowania

Św. Józef był kochającym nauczycielem i wzorem do naśladowania dla Maryi, kierując Ją w wierze i cnocie własnym przykładem. Jego niezachwiane oddanie Bogu niewątpliwie wpłynęło na duchowy wzrost i rozwój charakteru Maryi.

 

Wierny opiekun

Św. Józef wiernie chronił i opiekował się Maryją, uznając Jej czystość i boską rolę jako Matki Bożej. Jego niezachwiane zaangażowanie w jej dobro odzwierciedla najwyższy szacunek i honor, jakim ją darzył.