Bazylika Mariacka ma nowego proboszcza

– Nie bez wzruszenia przychodzi mi wypowiadać słowa pierwszej homilii, głoszonej w Bazylice Mariackiej jako 61 proboszcz tej parafii – powiedział na wstępie ks. Zieliński. – Wzrastanie w wierze i miłości mają stać się dla nas ożywczym tchnieniem do tego, by życie nas wszystkich przypominało rosnące drzewo i rozwijający się kwiat. Tego z całego serca życzę wam i sobie na początku mojej posługi wśród was. Gorąco proszę o życzliwe przyjęcie i modlitwę – uzupełnił.

Po 35 latach zarządzania Bazyliką Mariacką, na emeryturę przeszedł ks. infułat Stanisław Bogdanowicz. Duchowny wystąpił z pisemną prośbą do metropolity gdańskiego o zwolnienie go ze sprawowanego urzędu. Księdzu Bogdanowiczowi za jego posługę podziękowali przedstawiciele wspólnot i organizacji działających w parafii Mariackiej. Byli wśród nich m.in. lekarze, harcerze, działacze "Solidarności".

– Jestem wzruszony tą chwilą – mówił ks. Bogdanowicz. – Ale nigdzie się stąd nie wybieram, zostaję w parafii jako emeryt-rezydent. Dlatego nie żegnam się z wami kochani, za to bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc. Tak jak mnie, wspierajcie swoją modlitwą i życzliwością waszego nowego proboszcza – zaapelował. – Drogi księże Zbigniewie, niech Piękna Madonna Gdańska wspiera cię swoją opieką w duszpasterskim posługiwaniu – zwrócił się do nowego gospodarza bazyliki ks. Bogdanowicz.

Długoletni proboszcz Kościoła Mariackiego urodził się w 1939 r. na Wileńszczyźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1962 r. 4 lata później został aresztowany i skazany przez komunistyczne władze na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Od 1979 r. jako gospodarz parafii Mariackiej w Gdańsku, był oparciem dla prześladowanych ludzi Solidarności i działaczy opozycji. Od 2008 r. wikariusz generalny archidiecezji gdańskiej. Jest autorem 53 książek oraz ponad 320 artykułów dotyczących architektury i dziejów gdańskiego Kościoła.

Słowa uznania dla działalności księdza infułata wyraził w dekrecie abp Głódź. – Z serca dziękuję księdzu Bogdanowiczowi za 35-letnią, gorliwą posługę duszpasterską połączoną z wielką troską o piękno Bazyliki Mariackiej. Dzięki nim zdobył sobie ksiądz infułat trwałe uznanie i szacunek – podkreślił metropolita gdański.