Biskup polowy apeluje o modlitwę w intencji poległych żołnierzy i funkcjonariuszy

– Podczas wieczerzy wigilijnej zwyczajowo jedno miejsce przy stole pozostawiamy puste. Symbolizuje ono tych wszystkich, którzy nie mogli przybyć do rodzinnego domu, by spotkać się z nami w tym szczególnym czasie – napisał w apelu zamieszczonym na stronie internetowej ordynariatu polowego.

Bp Guzdek podkreślił, że dla wielu rodzin wojskowych puste miejsce przy wigilijnym stole będzie "nie tylko symbolem, lecz będzie realnie przypominać tego, który niespodziewanie i nagle odszedł na wieczną wartę". – Przypomni bliskich, którzy zginęli podczas pełnienia misji w Afganistanie, Iraku i innych miejscach; którzy zmarli bądź zginęli w nieszczęśliwych wypadkach, w różnych okolicznościach wojskowego życia" – napisał ordynariusz wojskowy.

W intencji poległych żołnierzy i funkcjonariuszy odprawione zostaną 21 grudnia w kościołach i kaplicach garnizonowych w całym kraju Msze święte. W katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie we Mszy św. będzie uczestniczył m.in. Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

Data 21 grudnia nie jest przypadkową. Tego dnia 2011 roku doszło do najtragiczniejszego zamachu na polskich żołnierzy w Afganistanie, w wyniku którego zginęło pięciu żołnierzy polskiego kontyngentu.