Czy papież odwiedzi Warszawę?

– Logistycznie jesteśmy na właściwym miejscu przygotowań. W pewnym sensie wyprzedzamy nawet inne diecezje. W naszej diecezji będzie w tym czasie prawdopodobnie 50 tys. młodych ludzi z zagranicy. I najważniejsze jest nie tylko przygotowanie do tego, by pokazać im żywy Kościół, ale też by właściwie przygotować nas samych i naszą młodzież na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Jeżeli na ŚDM w Krakowie będzie 2,5 mln ludzi, to dwie trzecie będzie z Polski. A jeżeli z Polski ma być półtora miliona, to z diecezji warszawskiej pojedzie przynajmniej 30-40 tys. młodych ludzi. I chodzi o to, by oni pojechali tam duchowo nastawieni i przygotowani – mówi kard. Kazimierz Nycz w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej.

Według metropolity warszawskiego, prawdopodobnie dwie trzecie młodzieży, która przyjedzie do archidiecezji, będzie mieszkało w Warszawie i najbliższej okolicy, a więc będą mieli blisko do centrum i okolicznych sanktuariów.

– Także ci usytuowani dalej będą przyjeżdżać do Warszawy, bo trudno sobie wyobrazić, by cztery dni siedzieli gdzieś w małej wiosce pod Warką czy pod Grójcem. Te wyjazdy będą organizowane w sposób oddolny. Natomiast dwie rzeczy robimy wspólnie: dzień otwarcia na pl. Piłsudskiego dla 60 tys. osób z koncertem pokazującym współczesną Warszawę i jej historię oraz centralną Eucharystię, która zostanie odprawiona przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Będziemy chcieli przy tej okazji zrobić promocję Świątyni Opatrzności Bożej na cały świat. Liczymy na to, że telewizja ogólnopolska to pokaże, a także telewizje z Europy i świata. I chcemy na tydzień przed spotkaniem z papieżem w Krakowie zrobić jakby takie globalne zaproszenie – dodaje kardynał.
 

Na pytanie, ilu pielgrzymów znajdzie nocleg w domach warszawiaków, metropolita warszawski odpowiada, że z pewnością większość.

– Kluczową sprawą będzie tegoroczna wizyta kolędowa. Już są takie dekanaty i parafie, w których jest zadeklarowanych sto mieszkań. A w każdym muszą być co najmniej dwie osoby, nie wolno mieszkać pojedynczo. Więc niektóre parafie mają już deklaracje wystarczające do przyjęcia 200 osób. Taka liczba będzie przypadała na każdą parafię. Najtrudniej znaleźć miejsce w małych wiejskich parafiach, daleko od Warszawy, bez połączenia kolejowego. Mamy problem, w jaki sposób przywozić tych ludzi codziennie do Warszawy, bo przecież na trasach wyjazdowych często są korki. Ponadto czasami ludzie starsi, z dużym mieszkaniem, mają obawy, czy poradzą sobie z językiem w kontaktach z tymi ludźmi. Akcja "Przyjmij" może pomóc w pozbyciu się takich obaw – dodaje.

Kardynał Kazimierz Nycz ma nadzieję, że papież Franciszek mimo wszystko znajdzie czas, by odwiedzić nie tylko Kraków, ale też inne miejsca w Polsce, w tym Warszawę.

– Taką nadzieję mogę wyrazić. Ale Ojciec Święty jest dość mocno zdeterminowany, żeby nie odwracać uwagi od ŚDM, w tym wypadku od Krakowa, żadnymi innymi dużymi spotkaniami – tak było w Brazylii. W Brazylii nie pojechał do stolicy. Osobiście słyszałem od Franciszka: "co ja powiem braciom Brazylijczykom, jeżeli zacznę jeździć po całej Polsce?" Mamy więc nadzieję, po cichutku czynimy takie starania, ale czy tak będzie, to się okaże.

 

/za www.wiara.pl/