Modlitwa rodzin i za rodziny w łagiewnickim Sanktuarium

Do Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybywa w każdą niedzielę wiele małżeństw wraz ze swoimi dziećmi. Jak mówi KAI ks. Franciszek Ślusarczyk, "odczuwa się tu bardzo rodzinną atmosferę modlitwy". Kustosz łagiewnickiego sanktuarium podkreśla, że inicjatywa Mszy św. dla Rodzin wyszła od ludzi świeckich, którzy „żyją sprawami Kościoła i pragną, by również każda rodzina stawała się „małym Kościołem”, w którym nie brakuje miejsca dla Jezusa i Jego Ewangelii”.

Dodatkowym motywem inspirującym podjęcie inicjatywy był ubiegłoroczny Nadzwyczajny Synod w Rzymie, a także zbliżający się Synod Zwyczajny poświęcone rodzinie. „Mamy nadzieję, że przypomni nam w sposób pozytywny, zgodny z przesłaniem Dobrej Nowiny, jak ważne jest budowanie szczęścia małżeńskiego i rodzinnego na fundamencie miłości, prawdy, wzajemnego zaufania i przebaczenia” – mówi ks. Ślusarczyk.

Cykl Mszy św. dla Rodzin zainicjowała Eucharystia w święto Najświętszej Rodziny z Nazaretu. W każdą czwartą niedzielę miesiąca o godz. 12.00 w Bazylice Bożego Miłosierdzia będzie celebrowana Msza św. a po niej przewidziano specjalne błogosławieństwo dla rodzin i dzieci.

„Pragniemy otoczyć troską nie tylko szczęśliwe rodziny, w których wszystko układa się dobrze, ale i te poranione różnymi problemami, dramatem rozbicia, dotkniętych chorobami, nałogami, brakiem zrozumienia, bo one najbardziej potrzebują Bożego miłosierdzia i ludzkiej pomocy” – powiedział ks. Ślusarczyk.

Kapłan przypomina, że od wielu lat przy Sanktuarium działa „Poradnia Miłosierdzia”, gdzie małżonkowie otrzymują fachową radę i pomoc w wymiarze duchowym, psychologicznym, prawnym. W Łagiewnikach funkcjonuje też Wspólnota „Sychar” dla trudnych małżeństw. Tu prowadzona jest Światowa Krucjata Modlitw o szacunek dla ludzkiego życia oraz Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Od dwóch lat działa również duszpasterstwo dla Rodziców „Dzieci utraconych”.

Msze św. w czwarte niedziele miesiąca są połączone z cyklem homilii, które będzie głosił ks. prof. Bogdan Zbroja. Duszpasterze chcą, żeby rodziny były też zaangażowane w liturgię poprzez czytania, śpiew psalmu czy pieśni, modlitwę wiernych czy procesję z darami.

„W miarę zainteresowania i potrzeb uczestników chcielibyśmy ubogacać przeżywanie liturgii niedzielnej także poprzez możliwość obejrzenia wartościowego filmu w auli Jana Pawła II obok bazyliki czy spotkania w grupach, by stworzyć przestrzeń dyskusji, wymiany doświadczeń czy podejmowania konkretnych działań służących rodzinie” – zapowiada ks. Ślusarczyk.

Mszy św. dla Rodzin w najbliższą niedzielę (25 stycznia) o godz. 12.00 będzie przewodniczył bp Jan Zając – Honorowy Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.