Odsłonięcie popiersia Prymasa Tysiąclecia przed Domem Arcybiskupów Warszawskich

W poniedziałek 6 września o godz. 12.00 na dziedzińcu Domu Arcybiskupów Warszawskich zostanie odsłonięte popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego. Ma przypominać, że w tym miejscu żył i pracował Prymas Tysiąclecia, który 12 września zostanie ogłoszony błogosławionym.

Z tej okazji odbędzie się uroczystość z udziałem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i zaproszonych gości. W programie przewidziane są krótkie przemówienia, odsłonięcie i poświęcenie pomnika autorstwa młodego rzeźbiarza Łukasza Krupskiego. Na koniec głos zabierze bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ds. uroczystości beatyfikacyjnych.

Kard. Kazimierz Nycz ma nadzieję, że wszyscy, którzy będą pielgrzymować śladami Prymasa Tysiąclecia odwiedzą rezydencję arcybiskupów warszawskich przy ul. Miodowej, która była miejscem codziennego życia i pracy przyszłego błogosławionego. Popiersie ma przypominać o jego obecności w tym miejscu.

Rzeźba autorstwa młodego artysty rzeźbiarza Łukasza Krupskiego została wykonana z brązu i osadzona na postumencie z piaskowca. Przedstawia półpostać Prymasa Wyszyńskiego, w sutannie z pelerynką i pektorałem czyli krzyżem na piersiach. Na postumencie umieszczono napis: “Błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.

Zamysłem artysty było, aby wchodzący na dziedziniec Domu Arcybiskupów Warszawskich spotykali postać Prymasa Wyszyńskiego, który jako gospodarz wychodzi na spotkanie gościom. Pomysł upamiętnienia Prymasa Wyszyńskiego w tym miejscu zrodził po rozmowie młodego artysty z kard. Nyczem. Prace nad popiersiem trwały około 2 lat.

31-letni Łukasz Krupski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Najbardziej znany jest jego alegoryczny pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w kościele akademickim św. Anny w Warszawie oraz kilkunastu rzeźb nawiązujących do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. W parku przy Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli znajduje się jego pomnik “Pusta Pieta, poświęcony matkom, które straciły dzieci w czasie II wojny światowej.

Prymas Wyszyński zamieszkał w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie w 1953 roku. Tu pełnił swoje funkcje i służył Kościołowi przez prawie 30 lat. Tu też zmarł 28 maja 1981 r. Jego przykład może inspirować zarówno tych, którzy obecnie pracują w tym miejscu, gdzie swą siedzibę ma Kuria Metropolitalna Warszawska, jak również gości odwiedzających Dom Arcybiskupów Warszawskich.