A wy za kogo Mnie uważacie?

Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 22 lutego 2024 r.

 

Tekst: Mt 16, 13-19

Prośba: o łaskę wiary i otwartość na przemianę serca

 

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Razem z Jezusem i uczniami wybierz się do Cezarei Filipowej. Przyjrzyj się uczestnikom tej wędrówki, przysłuchaj się o czym rozmawiają. Jakie miejsce Ty zajmujesz w tej scenie?
  • «Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?» Jezus zaczyna od tego, że pyta uczniów najpierw za kogo inni Go uważają. Na drodze wiary też kolejność jest właśnie taka – najpierw ktoś inny opowiada nam o Bogu, o swoim doświadczeniu Jego obecności. Najczęściej właśnie tak poznajemy Jezusa – ktoś nam o Nim opowiada – rodzicie, dziadkowie, księża, katecheci. Jednak tak, jak ci, o których opowiadają uczniowie, mogą mieć różne wyobrażenia o Bogu, różne Jego obrazy. Zatrzymaj się na chwilę i zobacz, co w swoim życiu słyszałeś o Bogu od innych.
  • «A wy za kogo Mnie uważacie?» Uczniowie już trochę czasu podążają za Jezusem. I zwraca się On do niech z pytaniem za kogo Go uważają. Zobacz Jezusa, który zwraca wzrok na Ciebie i patrząc Ci w oczy zadaje to pytanie: za kogo mnie uważasz? Jaka jest Twoja odpowiedź? Zatrzymaj się i zobacz co się dzieje w Twoim sercu. Kim jest dla Ciebie Jezus? Jaki masz obraz Boga?
  • (…) nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój (…). Odpowiedź Piotra nie wynikała z tego, że idzie za Jezusem, widzi cuda, które czyni, słyszy to, co głosi. Jego wiara w to, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym była darem, łaską Bożą. Jeśli zobacz jaka jest Twoja wiara i Twój obraz Boga. Trwaj we wdzięczności z łaskę wiary, prosząc Boga, by Ci jej przymnożył.

 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia.