Biskupi polscy oficjalnie zapraszają Franciszka do Polski

 

W przesłanym do niego liście, biskupi raz jeszcze podziękowali mu za wybranie Krakowa na miejsce centralnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży za 3 lata. Jednocześnie przypomnieli, że przypada wtedy także 1050. rocznica chrztu Polski, do której Kościół w naszym kraju pragnie się duchowo przez ten czas przygotować. Biskupi zaproponowali też Franciszkowi odwiedzenie w czasie planowanej podróży – oprócz Krakowa – także Poznania, Gniezna, Częstochowy i Warszawy, z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Polskie tłumaczenie listu, wysłanego do Watykanu w języku włoskim:

 

 

Konferencja Episkopatu Polski,

Jego Świątobliwość

FRANCISZEK

 

 

Najdroższy Ojcze Święty,

Episkopat Polski i cały Kościół w Polsce pragnie jeszcze raz podziękować Ci za wybranie Krakowa na miejsce Światowego Dnia Młodzieży, do którego pragniemy się jak najlepiej przygotować.

W roku ŚDM 2016 przypada także 1050. rocznica Chrztu Polski, który dał początek naszemu państwu i wpisał nas w Europę chrześcijańską. Fakt ten zasługuje nie tylko na przypomnienie, ale również, aby przeżywać go zgodnie z wymogami wiary w dniu dzisiejszym. Poprzez trzyletni program duszpasterski chcemy przygotować się we właściwy sposób do tego wydarzenia.

Przed pięćdziesięciu laty, w czasie wielkiego jubileuszu Tysiąclecia Chrztu, gotów był przybyć do Polski Paweł VI, zaproszony przez naszych biskupów, ale nie zezwolił mu na to ówczesny rząd komunistyczny. Chcielibyśmy więc prosić pokornie Waszą Świątobliwość o obecność na tych obchodach, w czasie swej podróży do Polski.

Ten jubileuszowy szlak poprowadzi nas przez różne miejsca: Poznań i Gniezno – gdzie biorą początek kościelne i państwowe korzenie Polski chrześcijańskiej, Częstochowę – stolicę duchowości maryjnej i Warszawę – naszą stolicę, gdzie skupia się życie publiczne.

Ojcze Święty, będziemy wdzięczni, gdybyś swoją obecnością mógł umocnić nas na tej jubileuszowej drodze i ożywić w nas wszystkich na nowo przynależność do Świętego Ludu Bożego.

Zapewniamy o naszej synowskiej miłości wraz z modlitwą za Waszą Świątobliwość,

 

z wyrazami najgłębszego szacunku, oddani w Chrystusie –

 

 

Stanisław kard. Dziwisz,
Metropolita Krakowski

Kazimierz kard. Nycz,
Metropolita Warszawski

abp Józef Michalik,
Metropolita Przemyski,
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

abp Stanisław Gądecki,
Metropolita Poznański,
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

bp Wojciech Polak,
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski

 

 

Warszawa, 25 listopada 2013