Bp Janiak: chrześcijaństwo jest religią radości

W homilii biskup kaliski Edward Janiak, który przez 16 lat był biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej, podkreślał, że zwyczaj obchodzenia jubileuszy sięga starożytnych czasów. – Nuncjusz abp Celestino Migliore powiedział: „Jubileusze to dobra rzecz. Statystyki mówią, że im częściej je świętujemy, tym dłużej żyjemy”. Ksiądz Kardynał obchodził 65. rocznicę święceń kapłańskich, 45. sakry biskupiej i 30. kardynalatu. To cyfry bardzo wysokie, rzadko kiedy hierarchowie obchodzą takie jubileusze, więc prawdziwe wydaje się to stwierdzenie nuncjusza – mówił celebrans.

Odwołując się do jubileuszu parafii wskazywał na dzieje jej powstania. Przypomniał, że budowniczym kościoła był nieżyjący już dziś ks. prał. Bronisław Owczarz, który tę decyzję podjął w 1984 r. Dodał, że 29 czerwca 1991 r., w uroczystość św. Piotra i Pawła, kard. Henryk Gulbinowicz dokonał aktu konsekracji nowego kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. Zaznaczył, że pierwszym proboszczem był ks. prał. Owczarz, który zmarł 4 maja 2002 r. Od tamtego czasu proboszczem jest ks. prał. Stanisław Krzemień.

Rozważając dzisiejszą Ewangelię bp Janiak przekonywał, że aby pójść za Chrystusem należy „zaprzeć się siebie”, czyli powiedzieć „nie” swojemu egoizmowi. – Podjęcie decyzji, która łączy się z mówieniem „tak” wymaga wysiłku z naszej strony i wywołuje cierpienia. Każdy ma wziąć „krzyż swój”. Powołanie chrześcijańskie to naśladowanie Pana, a więc także w podejmowaniu krzyża przez Jego naśladowców – powiedział ordynariusz kaliski.

Zauważył, że jubileusz parafii jest okazją, żeby dziękować Panu Bogu. – My tutaj obecni dziękujemy Panu Bogu za tych ludzi, których spotkaliśmy na naszej drodze życia, którzy nas ochrzcili, są dla nas świadkami w wierze, ale patrzymy do przodu z optymizmem. Chrześcijaństwo jest religią radości. Ten jubileusz jest okazją, aby z głębi serca dziękować Panu Bogu i ludziom, wiedząc o tym, że kto dobrze dziękuje dwa razy prosi – podkreślał bp Janiak.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa kard. Henryk Gulbinowicz podziękował bp. Edwardowi Janiakowi za udział w uroczystości. – Jesteśmy wdzięczni, że Ksiądz Biskup znalazł czas przy swojej aktywności być na podziękowaniu za 25 lat istnienia tutejszej parafii – mówił metropolita wrocławski senior. Wspominał też budowniczego kościoła ks. Bronisława Owczarza i dziękował parafianom za zaangażowanie w budowę i upiększanie tej świątyni. – Cieszę się, że wybudowaliście tę świątynię. Kościół zbudował ks. Owczarz, ale przy Waszej pomocy. Ona nie powstała z niczego, tylko z Waszej uczciwości. Niech w Waszych modlitwach będzie wdzięczność, która jest bardzo piękną cnotą – stwierdził kard. Gulbinowicz.