Diecezja Warszawsko-Praska wybuduje sanktuarium kard. Wyszyńskiego

W ten sposób diecezja warszawsko-praska chce upamiętnić osobę Prymasa Tysiąclecia i przybliżyć ją młodemu pokoleniu. Obok funkcji liturgicznych nowa świątynia ma także posiadać pomieszczenia w których będzie można organizować konferencje, sesje formacyjne oraz rekolekcje.

– Chcemy, by mogła z tego korzystać zarówno młodzież z ruchów i wspólnot jak i małżeństwa – zapowiedział bp Romuald Kamiński. Z okazji Nowego roku biskup warszawsko-praski spotkał się z dziennikarzami, by podsumować ubiegły rok posługi duszpasterskiej i poinformować o planowanych inicjatywach. Wśród najważniejszych z nich wymienił obchody setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Hierarcha zapowiedział wzniesienie w Radzyminie obok wznoszonego sanktuarium pomnika Matki Bożej Łaskawej – patronki stolicy. – Chcemy w ten sposób uzmysłowić nie tylko rodakom ale także reszcie świata, że zwycięstwo w 1920 roku było owocem nie tylko zdolności taktycznych dowódców, waleczności Wojska Polskiego ale także darem Bożej Opatrzności. Wspomniał przy tym o świadectwach żołnierzy bolszewickich, którzy w dniach 14 i 15 sierpnia 1920 roku widzieli na niebie postać Najświętszej Maryi Panny. – Nasze zwycięstwo uratowało świat – nie mówimy tylko o cywilizacji zachodniej, ale cywilizacji chrześcijańskiej. Gdybyśmy wówczas przegrali cała siła ze Wschodu poszłaby na Zachód Europy, a stamtąd nie wiadomo jak daleko…- powiedział Biskup Kamiński. Poświęcenie figury odbędzie się 16 sierpnia. Kolejnego dnia obchody odbędą się w Mińsku Mazowieckim. Natomiast, jeśli chodzi o szczegóły wydarzeń związanych z obchodami 14 i 15 sierpnia na terenie Ossowa i Radzymina, to czekamy na decyzje władz państwowych – poinformował biskup warszawsko-praski.

Nawiązując do zbliżającej się beatyfikacji Stefana Kard. Wyszyńskiego wspomniał o planach wybudowania w Choszczówce sanktuarium poświęconego jego osobie. Ma być ono wzniesione na działce przyległej do terenu Instytutu Prymasowskiego, która jest darem osób prywatnych. – Chcąc upamiętnić postać Wyszyńskiego ofiarowali oni instytutowi teren pod przyszły kościół, który został następnie przekazany diecezji. Obecnie czekamy na pozwolenie na budowę z Urzędu Miasta Warszawy – powiedział bp Kamiński. W ramach przygotowań do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego w diecezji warszawsko-praskiej od listopada trwa nowenna, w czasie której w kolejnych miesiącach w parafiach rozważany jest tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Bp Kamiński wyraził również radość z owoców obrad Diecezjalnego Synodu Młodych. Zapowiedział, że niebawem ukaże się dokument będą podsumowanie dotychczasowych prac w którym uwzględnione będą wyniki ankiet – internetowych oraz opracowanych w poszczególnych rejonach. – Ciszy nas zaangażowanie młodych, którzy w sposób aktywny i z entuzjazmem włączyli się w prace synodu. Wielu z nich było także obecnych na liturgii otwierającej synod, jak i na sesji plenarnej. Przed nami jeszcze dwa duże spotkania. Planowane zakończenie synodu to wrzesień bieżącego roku.