Gniezno: uroczystości świętowojciechowe bez nieszporów i procesji

Bez sobotnich nieszporów, uroczystych procesji i tradycyjnego błogosławieństwa dzieci – po raz drugi z powodu pandemii gnieźnieńskie uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha odbędą się w reżimie sanitarnym. Celebracje ograniczone zostały do odpustowej Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej.

Komunikat w tej sprawie wydał metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. Jak czytamy, ze względu na aktualną sytuacją epidemiczną oraz utrzymanie dotychczasowych obostrzeń sanitarnych, tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, które były zaplanowane na 24 i 25 kwietnia z udziałem Episkopatu Polski, zostały ograniczone do niedzielnej Mszy św. (25 kwietnia) celebrowanej o godzinie 10.00 w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie Prymas Polski, a homilię wygłosi biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

„Pomimo tych trudnych okoliczności, które boleśnie dotykają nas wszystkich – zarówno duchownych jak i świeckich – jest to nadal czas intensywnego duchowego przygotowania prymasowskiej archidiecezji na jej nawiedzenie przez Najświętszą Maryję Pannę w kopii Ikony Jasnogórskiej oraz oczekiwania na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego” – napisał w komunikacie abp Wojciech Polak.

Msza św. będzie transmitowana przez TVP Polonia, Radio Maryja, Radio Plus i diecezjalne media (transmisja dostępna będzie na www.archidiecezja.pl, www.prymaspolski.pl i facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej). Dla tych, którzy ze względu na limit wiernych nie będą mogli wejść do katedry, a mimo to przyjdą na Wzgórze Lecha, przed katedrą ustawiony zostanie telebim.

„Proszę Was o duchową łączność z gnieźnieńskimi uroczystościami oraz o modlitwę do miłosiernego Boga za wstawiennictwem św. Wojciecha o ustanie pandemii w naszej Ojczyźnie, w Europie i na świecie” – prosi na koniec Prymas Polski.