Jakie jest moje powołanie?

Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 19.01.2024r. 

 

Tekst: Mk 3, 13 – 19

 

Prośba: o odwagę odpowiedzi na moje powołanie

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • „ Jezus wszedł na górę…”Ważne wydarzenia dzieją się w Piśmie Świętym na górze – np. Przemienienie Pańskie na górze Tabor; spisanie dekalogu na górze Synaj i teraz wybranie Na górskich, wysokich szczytach Bóg wydaje się bliższy, jakby na wyciągniecie ręki. Kto lubi chodzić po górach, na pewno doświadczył tego wiele razy. Jednak, żeby zobaczyć to piękno i poczuć się częścią tego krajobrazu, trzeba tam najpierw wejść. Jeśli chcę spotkać się z Jezusem, muszę podjąć pewien trud, wyzwanie. Im bliżej celu, tym większe zmęczenie i wyczerpanie. Im bliżej Niego będę, tym więcej trudności może się pojawić. Co jest „moją górą”, która ułatwia mi spotkanie z Bogiem?
  • „…i przywołał do siebie tych, których sam chciał.” Ten fragment Ewangelii nasuwa takie skojarzenie: „Bóg nie powołuje uzdolnionych, ale uzdalnia powołanych”. Zauważ, że to On pierwszy podejmuje trud: wszedł na górę; następnie: przywołał ( woła po imieniu). To jest Jego wola: sam chciał. Jak się czuję z myślą, że Bóg mnie wybrał? Czy wiem do czego On mnie woła, zaprasza? Jeśli mnie powołał do konkretnego zadania, to znaczy, że mam odpowiednie narzędzia(umiejętności), aby je wykonać.
  • „…a oni przyszli do Niego” Po prostu do niego przyszli. Odpowiedzieli na Jego zaproszenie, po – wołanie. Nie pytali, dlaczego mają przyjść. Nie mówili, że nie mają czasu. Jezus dał im władzę wypędzania złych duchów i głoszenia nauki. Żaden z nich nie powiedział, że jest niegodny, że się do tego nie nadaje. Być może jednak w sercu pojawiły się wątpliwości: czy na pewno dam radę? Skoro jednak uwierzył w nich sam Jezus, to jakże miałoby być inaczej? Jak ja się zachowuję, kiedy Jezus mnie woła? Jakie widzę w sobie „braki”, które nie pozwalają mi wypełnić mojego powołania?

 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem, o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twojego życia.