Jasna Góra respektuje kolejne ograniczenia i pozostaje otwarta dla pielgrzymów

Wobec koniecznych dalszych ograniczeń dotyczących też kościołów, od soboty także na Jasnej Górze wprowadzone zostają kolejne restrykcje co do liczby osób, ale Sanktuarium nadal pozostaje otwarte a paulini wciąż pełnią posługę duszpasterską.w kaplicy Matki Bożej będzie mogło znajdować się maksymalnie 25 osób, w bazylice 78, a w kaplicy sakramentu pokuty 15 – poinformował kustosz Jasnej Góry.

O. Waldemar Pastusiak zaznaczył, że paulini wciąż posługują w konfesjonałach, które znajdują się w Kaplicy Pokutnej. – Oczywiście, jeśli jest więcej osób chętnych do spowiedzi, muszą poczekać na zewnątrz – dodał.

Paulini zapewniają, że na Jasnej Górze dokładane są wszelkie starania, by modlitwa i pobyt w Sanktuarium przebiegały bezpiecznie. – Przestrzenie dostępne dla pielgrzymów są dezynfekowane, zamknięte są jasnogórskie muzea, przestrzegany jest limit osób w świątyni, pielgrzymi i paulini zobowiązani są do zasłaniania nosa i ust – podkreślił kustosz.

Drzwi przejściowe między kaplicą a bazyliką są zamknięte, a porządku i przestrzegania zasad pilnuje straż jasnogórska.

Paulini proszą wiernych o zachowanie minimum dwóch metrów odstępu między sobą i przypominają o konieczności zakrywania ust i nosa. Przy wejściu do kaplicy Matki Bożej i bazyliki wystawione są dozowniki z środkami do dezynfekcji rąk, także bezdotykowe.

Aby umożliwić większej liczbie pielgrzymów udział we Mszach świętych, część liturgii odprawianych w kaplicy Matki Bożej jest transmitowana do bazyliki.

Cały dzień trwa transmisja liturgii z kaplicy Matki Bożej na jasnogórskim YouTube (wejście m.in. ze stron jasnagora.com, jasnagora.pl i www.niedziela.pl), na platformie VOD TVP.

Transmisje Mszy Św. z Jasnej Góry: od poniedziałku do soboty – godz. 7.00 kaplica Matki Bożej w 1. programie Telewizji Polskiej; godz. 13.30 kaplica Matki Bożej w Telewizji Trwam; w niedzielę i święta – godz. 9.30 kaplica Matki Bożej Telewizja Trwam i godz.11.00 w programie 1 Telewizji Polskiej.

Paulini proszą o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zapraszają także do duchowej łączności z Jasną Górą.

O. Pastusiak poinformował również, że obecnie wśród zakonników nie ma nowych zachorowań. – W tej chwili nie ma nikogo ani na kwarantannie, ani w izolacji. Ostatni ojciec powrócił z izolacji. Udało nam się zwycięsko przejść przez doświadczenie tego zakażenia – powiedział. Dodał, że „decyzje przełożonych – o. przeora, o. generała- były bardzo stanowcze i odpowiedzialne, przy pełnej współpracy z Sanepidem”.

Zgodnie z decyzją rządu w związku z pogorszeniem się sytuacji epidemicznej w kraju, od 9 do 29 listopada w kościołach będzie obowiązywał nowy limit osób: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.