Kanonizacja Jana Pawła II odbędzie się 27 kwietnia 2014 r.

W spotkaniu, które nazywa się konsystorzem i odbywa się w Pałacu Apostolskim w sali o takiej właśnie nazwie, biorą udział wyłącznie członkowie Kolegium Kardynalskiego.
 

Po modlitwie z liturgii godzin Papież Franciszek zapoznał kardynałów z wybraną przez siebie datą kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II.

Z Polski na dzisiejszy konsystorz przyjechał tylko metropolita krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz, a są na nim dwaj pracujący w Watykanie polscy purpuraci: Kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji wychowania katolickiego, i Kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Rady świeckich.

Papież w lipcu podczas rozmowy z dziennikarzami dał do zrozumienia, że jest skłonny przychylić się do prośby Kardynała Dziwisza o organizację Mszy kanonizacyjnej na wiosnę, a nie zimą tego roku, jak pierwotnie planowano. Metropolita krakowski argumentował, że zima nie jest dogodnym terminem dla pielgrzymów z Polski wybierających się na tę uroczystość do Watykanu.

Zwraca się uwagę na to, że świętymi ogłoszeni zostaną dwaj wielcy papieże XX wieku. W obu przypadkach ich procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci.

Przyspieszono również kanonizację Jana XXIII, zmarłego w 1963 roku. Papież Franciszek uczynił bowiem istotny wyjątek. Zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi drugiego cudu uzdrowienia. Papież zdecydował, że wystarczy jeden przypadek cudu, czyli ten wybrany do beatyfikacji Dobrego Papieża w 2000 roku.