On sam – jak wyznał – nie pamięta już tego wydarzenia, bo miał wtedy 3 lata. Jeszcze w środę po południu warszawiacy będą mogli odwiedzić Dom Arcybiskupów Warszawskich, gdzie przed 60 laty został aresztowany kard. Wyszyński. W związku z tą rocznicą pracownicy Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie spotkają się z zainteresowanymi – informuje ks. Józef Górzyński, moderator wydziałów duszpasterskich warszawskiej Kurii. Opowiedzą o tym wydarzeniu w oryginalnej scenerii wnętrz siedziby Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19, w godzinach 16.00-19.00.
Wieczorem w archikatedrze warszawskiej zostanie odprawiona uroczysta Msza św., a poprzedzi ją wystąpienie o. Gabriela Bartoszewskiego, który opowie o kulisach aresztowania kard. Wyszyńskiego. Początek o godz. 18.45, natomiast Msza rozpocznie się o godz. 19.
Kard. Nycz pytany o stan zaawansowania procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia odpowiedział, że toczy się on w Rzymie i jest już na ostatnim etapie. – Bardzo chciałbym, żeby beatyfikacja odbyła się w miarę szybko i w przewidywalnym terminie, ale dziś jeszcze nie wiemy czy to będzie za 2 czy za 3 lata, gdyż do tego czasu musiałby zostać zamknięty proces o heroiczność cnót oraz uznany cud za wstawiennictwem sługi Bożego – mówił metropolita warszawski.
Dziś także w archidiecezji warszawskiej rozpocznie się nowenna przygotowująca wiernych do peregrynacji Obrazu Matki Bożej. Treścią nowenny będą złożone wówczas i ciągle nie wypełnione do końca Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. – To duchowe przygotowanie rozpoczynamy właśnie w rocznicę aresztowania kard. Wyszyńskiego – podkreśla kard. Nycz.
Przez 9 miesięcy podczas specjalnych nabożeństw oraz w każdą niedzielę po Mszy św. wierni archidiecezji warszawskiej będą w kościołach wspólnie odmawiali prymasowski Akt osobistego oddania się Matce Bożej.
Księża diecezjalni i zakonni włączą się też w tę modlitwę w swoim kapłańskim gronie w sobotę 28 września br. Biskupi i księża udadzą się tego dnia na kapłańską pielgrzymkę w Roku Wiary do sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie, aby modlić się za cały Kościół i wszystkie jego sprawy.