Na Jasnej Górze poświęcenie tablicy ku czci Kard. A. Hlonda, SDB

Pamiątkowa tablica z brązu, dedykowana pamięci Prymasa kard. Augusta Hlonda, została poświęcona i uroczyście odsłonięta na Jasnej Górze w sobotę, 26 października.

Brązowa płyta jest umieszczona przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Tablicę ufundowały wspólnie dwa zgromadzenia zakonne: Salezjanie, do których należał kard. August Hlond, oraz Chrystusowcy – Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, którego założycielem jest kard. Hlond.
 

Tablica upamiętnia osobę Prymasa Augusta Hlonda oraz Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Najśw. Maryi Panny z 8 września 1946 r., autorstwa Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Tablica jest umieszczona obok dwóch już wiszących przed Kaplicą Matki Bożej tablic, przypominających o oddaniu narodu Królowej Polski, wypowiedzianych przez bł. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
 

Tablica została odsłonięta w sobotę, 26 października, po Mszy św. sprawowanej o godz. 12.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystia była jednocześnie dziękczynieniem całej Rodziny Salezjańskiej za peregrynację relikwii św. Jana Bosko na ziemi polskiej.
Na uroczystej Mszy św. zgromadzili się salezjanie z czterech polskich inspektorii, siostry salezjanki, michalici ze swoim generałem ks. Kazimierzem Radzikiem, a także przedstawiciele i władze Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej z ks. Ryszardem Głowackim, generałem chrystusowców.
 

W homilii ks. Alfred Leja, inspektor salezjanów z Wroclawia nawiązał do peregrynacji relikwii ks. Jana Bosko po Polsce: Mówił także o zadaniach Rodziny Salezjańskiej, jako ‘żywej relikwii’ ks. Bosko. „Jesteśmy tak bardzo potrzebni w tym procesie Boga w sercach młodych, jesteśmy wezwani na świadków, wezwania jako dowody Boga, w tym trudnym dla ludzi świecie. Nie bójmy się grozy sytuacji, nie lękajmy się. Sługa Boży kard. August Hlond przeczuwając dramat bezbożnego totalitaryzmu w powojennej Polsce, bo był człowiekiem ogromnie przenikliwym i doświadczonym, oddał nas pod opiekę Matki Bożej 8 września 1946 roku. Nie lękajmy się, to jest dla nas właściwe miejsce i czas. Maryjo, oddaję Ci siebie, ukształtuj w nas Swojego Syna, ukształtuj w nas tez serce ks. Bosko” – zakończył homilię ks. Leja.

Ceremonii poświęcenia tablicy dokonał ks. Dariusz Bartocha krakowski inspektor salezjanów. „Dziś zgromadziliśmy się na tym miejscu, by utrwalić pamięć o wybitnym mężu stanu, Prymasie Polski, Pasterzu Kościoła, założycielu zgromadzenia i opiekunie Polonii zagranicznej, wychowawcy, wiernym synu św. Jana Bosko i żarliwym czcicielu Niepokalanej Dziewicy Maryi, kardynale Auguście Hlondzie, który w trudnych chwilach w historii naszej Ojczyzny miał odwagę mówić prawdę i strzec jej w umysłach młodzieży i wiernych” – mówił ks. Bartocha.
 

Na zakończenie uroczystości zebranych pobłogosławił i słowo wygłosił abp WacławDepo, metropolita częstochowski. „Wyrażam radość i wdzięczność, że dzisiaj tą tablicą ku czci sł. Bożego kard. Augusta Hlonda, kończymy swoisty tryptyk zawierzeń Pasterzy Kościoła Powszechnego i Kościoła w Polsce – mówił abp Depo – Pierwszym jest Akt Zawierzenia bł. Jana Pawła II z czerwca 1979 roku. W ubiegłym roku, w rocznicą Ślubów Jasnogórskich, odsłoniliśmy tablicę za ślubami ułożonymi przez kard. Stefana Wyszyńskiego. A dzisiaj, niejako u fundamentów, ale wieńczy, tablica z Aktem Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi”.