Poznań: noc czuwania przy relikwiach św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Ceremonia powitania relikwii wieczorem 29 sierpnia odbyła się przed kościołem udekorowanym bannerem z wizerunkiem Małej Tereski. Sarkofag z bogato zdobionym relikwiarzem, który wnieśli zakonnicy, stanął pośrodku świątyni, licznie wypełnionej przez wiernych. – Św. Teresa uczy nas, jak dojść do Boga przez pokorę i uniżenie – podkreślił na początku Mszy św. o. Tomasz Litwiejko OCD, promotor powołań z Ośrodka Powołaniowego Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych.

W homilii o. Antoni Rachmajda OCD przypomniał, że „Kościół od początku w ramach tajemnicy obcowania świętych oddawał cześć relikwiom świętych”. – Bóg działa przez świętych w miejscu, gdzie znajdują się ich relikwie, a dzisiaj św. Teresa jest obok nas – mówił kaznodzieja. Zachęcił, by wzorem świętej odkryć swoje powołanie, jako osoby chcianej i kochanej przez Boga. – Św. Teresa wysyła komunikat: nie jesteś kimkolwiek, ale jesteś wyjątkowy przez powołanie, jakie Bóg ma dla nas – zaznaczył redaktor naczelny „Zeszytów Karmelitańskich”.

Przypomniał, że Mała Tereska wierzyła w Boga sprawiedliwego i miłosiernego. – „Wszystko w moim życiu było dobre” – przywołał słowa świętej, zaznaczając, że przez półtora roku przed swoją śmiercią Teresa przeżywała noc ciemności. – Miłość Boga była w tym czasie dla niej czymś abstrakcyjnym, nie dotykała jej, ale mówiła, że „sprawiedliwe jest, aby wychwalać Boga” – zauważył kaznodzieja.

O. Rachmajda zaznaczył, że każdy z nas jest powołany do zbawienia, które dokonuje się, kiedy zaczynamy dziękować.

W czasie nocnego czuwania wierni podchodzili do relikwiarza, przyklękali i składali bukiety czerwonych róż.
Akt oddania się Miłości Miłosiernej we wczesnych godzinach porannych 30 sierpnia zakończył ceremonię pożegnania relikwii św. Teresy.

Święta Teresa Martin, nazywana też Teresą od Dzieciątka Jezus lub Małą Tereską urodziła się w 1873 r. w Lisieux we Francji. Jako piętnastoletnia dziewczyna wstąpiła do zakonu karmelitanek. Zmarła w 1897 r. na gruźlicę, przeżywszy zaledwie 24 lata. Pozostawiła po sobie zapiski zatytułowane „Dzieje duszy”. W 1925 r. została kanonizowana, a w 1997 r. bł. Jan Paweł II ogłosił ją Doktorem Kościoła.

Relikwie św. Teresy, jednej z najpopularniejszych świętych naszych czasów, pielgrzymują po świecie od 1994 r. Latem 2005 r. relikwie pielgrzymowały po Polsce. W Poznaniu były obecne m.in. w kościele oo. Karmelitów i w bazylice archikatedralnej.

Peregrynacja relikwii św. Teresy ma na celu ukazanie wiernym jej myśli i przesłania, a przede wszystkim jej „małej drogi” do świętości, którą teologowie nazwali drogą dziecięctwa duchowego.