Winnica

Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 01.03 2024r

 

Tekst: Mt 21, 33-43.45-46

Prośba: o nieustanną świadomość serca, że wszystko co mam należy do Boga

 

Myśli pomocne w rozważaniu:

  •  Oddał w dzierżawę. Gospodarz wybudował swoją winnicę. Zadbał o każdy szczegół – o mur, o tłocznię itp. A następnie oddał w dzierżawę rolnikom. Właściciel winnicy obdarzył zaufaniem tych ludzi. Winnica to symbol mojego życia. Jak z niego korzystam? Czy czuję się obdarowany przez Boga? Czy jestem Mu wdzięczny?
  • Posłał swoje sługi. Bóg powierza mi różne zadania w moim życiu. Może do tej pory nie patrzyłem na to w ten sposób. Jednak mój zawód, moje dzieci, moje pasje, moja wspólnota i obowiązki wobec niej, mój wolny czas itp – to wszystko powinno być nasycone obecnością Boga. On mi ufa. Czy potrafię to dostrzec w swoim życiu? Do czego czuję się posłany przez Boga?
  • Uszanują mojego syna. Gospodarz chciał odebrać plony, które mu się należały. Jednak rolnicy nie chcieli mu ich oddać. Potraktowali winnicę jako swoją własność. Wobec sług właściciela zastosowali przemoc. Zaślepieni żądza zysku, zabili niewinnych ludzi. Nie zawahali się podnieść ręki nawet na syna właściciela. Rolnicy mieli czas, żeby się opamiętać, nawrócić. Zmarnowali jednak daną im szansę. Czy to jest także o mnie? Co traktuję jako swoją własność? Czego nie potrafiłbym oddać Bogu?