Poznań: Caritas będzie rozprowadzać rogale świętomarcińskie

– Podobnie jak w latach ubiegłych, ofiary z rogali zostaną przeznaczone na przygotowanie wigilii dla ubogich, samotnych i bezdomnych, którą Caritas zorganizuje na terenie Targów Poznańskich – powiedział KAI ks. Tomasz Ren, zastępca dyrektora Caritas Poznańskiej.

Każdy, kto odwiedzi stoiska Caritas i zdecyduje się na nabycie rogali, wspomoże zakup żywności i organizację wieczerzy wigilijnej dla około 1800 ubogich i potrzebujących osób.

– Certyfikowane rogale, które będzie można nabyć na stoiskach Caritas, wypiekły dwie cukiernie z Poznania – zaznacza ks. Ren. Każdy rogal będzie zapakowany w specjalnie przygotowaną papierową torebkę z logo Caritas. Oznaczone logo Caritas punkty, w których będzie można nabywać certyfikowane rogale, zostaną rozstawione przy kilkudziesięciu parafiach Poznania i w innych miejscowościach, m.in. w Wirach, Lesznie i Kostrzynie. Wolontariusze będą rozprowadzać rogale także przy poznańskim Zamku, przy parafii na ul. Św. Marcina, a także na Rynku Wildeckim przy siedzibie Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Rogale marcińskie wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, wypełnionego nadzieniem z białego maku, miodu, masła i bakalii. Kształt rogala ma przypominać podkowę, którą – według legendy – zgubił koń biskupa Marcina podczas przejazdu przez Poznań. Tradycja wypieku rogali marcińskich narodziła się pod koniec XIX wieku. W 1891 r. ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pw. św. Marcina ks. Jan Lewicki podczas kazania zaapelował do wiernych, by wzorem swego patrona zrobili coś dobrego dla ubogich. Poruszony słowami proboszcza poznański cukiernik Józef Melzer postanowił odpowiedzieć na apel kapłana. Wypiekł rogale, które bogatsi mieszkańcy kupowali, a biedni – otrzymywali za darmo.

W 2008 r. Komisja Wspólnoty Europejskiej wpisała rogale marcińskie do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej.

Z czasem smakołyk ten stał się tradycyjnym wypiekiem na Święto Niepodległości. Caritas Archidiecezji Poznańskiej sprzedaje rogale od 2007 r.